Televizní studio ZZIP, s.r.o.

Televizní studio ZZIP, s.r.o.

Fakultní nemocnice Olomouc rozšiřuje své kardiovaskulární centrum o budovu D4. Pacientům začne sloužit za rok

Olomouc

Rostoucí poptávka po superspecializované péči Komplexního kardiovaskulárního centra Fakultní nemocnice Olomouc si vyžádala rozšíření jeho provozního zázemí. V nově budovaném pavilonu D4 se budou snoubit špičková zdravotnická technologie, moderní architektura a vysoká erudice zdejších specialistů. Pavilon D4 za cenu zhruba 99,6 milionu korun bez DPH v těsné blízkosti stávající budovy D by měl být uveden do provozu na přelomu let 2025 a 2026.

Nově vznikající pavilon je prvním výrazným milníkem rozvoje Komplexního kardiovaskulárního centra naší nemocnice. Restrukturalizace centra, chystaný vznik budoucí Kliniky kardiovaskulární a transplantační chirurgie spolu s novými komplexními úkoly, jako jsou rozvoj robotické kardiochirurgie, zavádění nových technologií, vznik aortálního týmu či dostupnost inovativních molekul pro léčbu chorob myokardu, jsou klíčovými kroky v rozvoji odborného programu olomoucké kardiologie a kardiochirurgie,“ říká ředitel FN Olomouc prof. MUDr. Roman Havlík, Ph.D.

Přípravné práce pro vznik nové budovy D4, kterou staví společnost OHLA ŽS podle návrhu kanceláře LT PROJEKT, byly započaty oplocením staveniště v polovině listopadu letošního roku. K samotnému zahájení stavby došlo v pondělí 2. prosince a hotovo by mělo být přesně za rok, tedy v prosinci 2025. Pavilon bude mít po dokončení jedno nadzemní a jedno podzemní podlaží, přičemž celkový obestavěný prostor činí 3790 metrů krychlových. Stavba se bude rozkládat na ploše 525 metrů čtverečných a kromě katetrizačního sálu nabídne také zázemí pro pacienty a personál. „Podobu budovy charakterizuje kompaktní, funkční design, který se integruje do stávající struktury areálu nemocnice. Budova bude mít tvar čtverce se zaoblenými rohy, její fasádu budou tvořit lehké hliníkové panely v bílých odstínech, které zvýrazňují čistotu a modernost nemocničního prostředí. Součástí fasády budou také prvky určené pro popínavé rostliny, čímž budova vizuálně splyne s okolní zelení a podpoří udržitelný koncept,“ popisuje vedoucí Odboru investic Fakultní nemocnice Olomouc Ing. František Valíček.

Hlavní součástí nového katetrizačního sálu bude angiografický skiagraf, který umožní detailní zobrazení cévního systému pacientů a přesnou diagnostiku kardiovaskulárních onemocnění. Tento přístroj, díky své vysoké přesnosti a technologickému pokroku významně zlepší efektivitu zákroků a sníží jejich rizikovost. Celý provoz katetrizačního sálu je navržen jako ambulantní, přičemž všechny procesy, od přípravy až po zákrok, budou optimalizovány pro plynulý a bezpečný chod. Důležitou součástí zdravotnického vybavení budou také hygienické filtry pro pacienty
i personál, které zajistí, že všechny osoby vstupující na sál budou podléhat přísným hygienickým standardům. Filtry umožní přístup pouze těm, kteří projdou nezbytnými hygienickými procedurami. Pro bezpečný transport pacientů budou k dispozici vyšetřovací lůžka v prostoru čekárny, kde pacienti mohou být připraveni před samotným zákrokem. Po výkonu budou pacienti převezeni na dospávací pokoj v budově D, s níž bude objekt D4 spojen koridorem.

„Zprovoznění nového pavilonu bude mít pro náš obor zásadní význam. Umožní navýšení počtu výkonů intervenční kardiologie, a to zejména v jednodenním režimu, dovolí přijmout a vyšetřit větší počet pacientů indikovaných ke kardiochirurgickým výkonům a v neposlední řadě navýší významně kapacitu lůžek stacionáře. Budeme mít k dispozici nejmodernější angiolinku s integrací dalších zobrazovacích metod, čtyři lůžka pro jednodenní výkony a důstojné zázemí pro personál, přičemž dnes dbáme výrazně na ‚wellbeing‘ jak pacientů, tak našich zaměstnanců,“ vyhlíží již dnes dokončení stavby přednosta I. interní kliniky – kardiologické FN Olomouc prof. MUDr. Miloš Táborský, CSc., FESC, FACC, MBA.

V budově D4 bude mít k dispozici kompletně nový tým. „Do něj nyní nabíráme nové zaměstnance tak, aby při spuštění provozu byli již optimálně zaškolení. Dále zde budou k dispozici moderní technologie zobrazovacích metod, akutní hemodynamické podpory a vše, co umožní provoz kardiologické laboratoře třetího tisíciletí. Naším cílem je, aby se odbornost kardiovaskulárního týmu, dostupnost péče a vstřícný postoj vůči našim pacientům snoubily s technologiemi a designem 21. století. Když do budovy vstoupíte, ocitnete se v obdobném prostředí jako ve stejně sloužících zařízeních například v Curychu či Stockholmu a bude vám poskytnuta i stejně špičková péče,“ plánuje profesor Miloš Táborský.

zdroj: fnol.cz

 

 

 

 

 

 

 

Kategorie :

Olomouc

Sdílejte :