Olomoucký kraj spustil začátkem léta nový informační systém Digitální technické mapy (DTM) Olomouckého kraje, který už nyní slouží nejen městům a obcím, ale také občanům. Díky této novince si kdokoli může rychle a zdarma zjistit, které inženýrské sítě se nacházejí v blízkosti jejich parcel – ať už jde o vodovody, kanalizace nebo třeba elektrická vedení.
„Spuštění Digitální technické mapy Olomouckého kraje je velkým krokem pro náš kraj. Tento systém přináší transparentnost a usnadňuje přístup k důležitým informacím o dopravní a technické infrastruktuře. Věřím, že výrazně zjednoduší plánování i realizaci staveb a přispěje k dalšímu rozvoji regionu,“ řekl Josef Suchánek, hejtman Olomouckého kraje.
Tato inovace přichází jako odpověď na novou legislativu, která od 1. července 2024 zavádí povinnost vytvářet digitální technické mapy ve všech krajích. Výsledkem bude obsáhlá databáze, která na jednom místě poskytne přesné a aktuální informace o objektech a zařízeních dopravní a technické infrastruktury (DTI) – od silnic a železnic až po různé inženýrské sítě – a také podrobné údaje základní prostorové situace (ZPS), které poskytují základní informace o prostorových vztazích a uspořádání v určitém území. Jedná se například o průběh hranic budov, chodníky, parkoviště či cyklostezky.
„Digitální technická mapa přispívá ke zjednodušení a zrychlení přípravy, umisťování a povolování staveb, snižuje náklady na budování vysokorychlostních sítí a má významné uplatnění v krizovém řízení nebo při správě majetku. Vše je k dispozici snadno a rychle,“ popsal Petr Lysek, krajský radní pro oblast investic, informačních technologií a Smart regionu.
Data v jedné mapě
V roce 2023 Olomoucký kraj úspěšně dokončil první fázi projektu DTM I, tehdy byla vytvořena datová základna a pořízen informační systém DTM. Data jsou nyní dostupná pro veřejnost prostřednictvím mapové aplikace na webu: https://isdtm.olkraj.cz/-/public, kde je neustále aktualizují vlastníci, správci a provozovatelé infrastruktury ve spolupráci s geodety.
Na projekt DTM I v současnosti navazuje projekt DTM II, který je zaměřen na další rozvoj datového obsahu. Jeho výstupem bude rozšířená datová základna veškerých dat na území obcí. Celkově se plánuje pořídit 10 100 hektarů ZPS a 2 600 kilometrů DTI, což povede k ještě komplexnějšímu a přesnějšímu zmapování kraje.
„Digitální technická mapa Olomouckého kraje se stává nepostradatelným nástrojem pro územní plánování a regionální rozvoj. S jejím dalším rozšiřováním bude mít stále větší dopad na rozvoj venkova v kraji,“ dodává Jan Šafařík, náměstek hejtmana pro regionální rozvoj.
Více informací naleznete na webové stránce dtm.olkraj.cz
zdroj: olkraj.cz