Před šesti měsíci zasáhly Olomoucký kraj ničivé povodně, které změnily osudy tisíců lidí. Po velké vodě zůstaly zbořené domovy, nefunkční technická infrastruktura a zdevastované silnice a mosty. Předběžný odhad nákladů na obnovu veškerého majetku činí jen v našem kraji 18 miliard korun. Pomoc postiženým oblastem stále pokračuje. Olomoucký kraj se aktuálně přičinil o to, aby obce a města poničená velkou vodou dostala na obnovu víc peněz, než kolik jim stát původně sliboval.
„Lidé jsou teď hodně unavení, odvedli obrovský kus práce. Věřím ale, že společně dáme poškozené území zase do pořádku. Nejde jen o obnovu materiálních škod, ale také o návrat k normálnímu životu pro každého obyvatele vytopeného území,“ řekl Ladislav Okleštěk, hejtman Olomouckého kraje.
Ohromný kus práce odvedli hasiči, další složky integrovaného záchranného systému včetně armády i starostové a starostky vytopených obcí. Během prvních dnů a týdnů po povodních se do obnovy zapojily také tisíce dobrovolníků. Navíc se zvedla obrovská vlna solidarity, která se projevila v pořádání mnoha dobročinných sbírek.
Obnova v číslech
Prvotní odhady nákladů na obnovu majetku po povodních činily 18 miliard korun, neustále se však upřesňují. Největší škody vznikly na majetku státním (více než 7,7 miliardy) a obecním (téměř 5 miliard). Odhadované škody Olomouckého kraje byly původně vyčísleny na 1 miliardu. Už teď je zřejmé, že budou daleko vyšší. Jen v oblasti dopravy je kraj vyčíslil přibližně na 3,5 miliardy korun.
Například na silnicích, mostech, železnicích a telekomunikačních sítích dosáhly škody skoro 5 miliard, zničeny byly inženýrské sítě a stavby za téměř 1,5 miliardy korun. Celkem bylo zářijovými povodněmi postiženo 54 obcí napříč celým krajem. Nejvyšší škody v celkovém součtu utrpělo město Jeseník (8,8 miliardy) a obec Vápenná (2,7 miliardy).
Podpora území
Ministerstvo pro místní rozvoj zareagovalo na zářijové povodně vyhlášením několika dotačních programů.
V polovině února odstartoval dotační program ŽIVEL 3, který je určen všem, kterým velká voda poničila jejich domy a byty nebo je úplně připravila o střechu nad hlavou. Tento vyhlášený program je jako jediný určen pro fyzické osoby. Při splnění stanovených podmínek může jedna domácnost získat dotaci ve výši až 3 milióny korun.
V minulých dnech, zejména na základě podnětů vedení Olomouckého kraje a starostů postižených obcí, rozhodla vláda o navýšení míry dotace pro nejpostiženější obce v rámci dotačního programu ŽIVEL 1.
„Tuto myšlenku jsem prosazoval od samého počátku, kdy ministerstva začala řešit podmínky pro vyhlašované dotační tituly. Jsem rád, že se nám to nakonec podařilo společně prosadit a že vláda zvýšila maximální míru dotace pro nejpostiženější obce a města podle velikosti o 10–20 %. Znamená to, že například u nejmenších obcí do 3 tisíc obyvatel teď může podpora dosáhnout až 100 % uznatelných výdajů projektu,“ vysvětlil Ladislav Okleštěk, hejtman Olomouckého kraje.
Podmínkou je, že vlastní podíl obce nebo města na financování projektů obnovy přesáhne čtvrtinu jejich ročního rozpočtu.
„Vláda naštěstí vyslyšela apely a požadavky, které opakovaně při jednáních vznášelo vedení Olomouckého kraje a podporu nejpostiženějším obcím zvýšila. Například město Jeseník mělo mít podle původních pravidel nárok na dotaci ve výši 70 %. Nově může dosáhnout až na 90 %, což je zcela jistě dobrá zpráva pro město i jeho občany,“ dodal Miroslav Adámek, krajský koordinátor pro obnovu zaplavených území.
Ministerstvo pro místní rozvoj v podprogramu ŽIVEL 1 eviduje už přes 200 žádostí o podporu v celkové výši více než 5 miliard korun, což je i aktuální alokace příslušné výzvy. V současné době se proto připravuje navýšení objemu finančních prostředků o jednu miliardu.