Často jsou u zásahu jako první. U vážných dopravních nehod, při požárech, při záchranách z vody, z výšky či hloubky. Mnohdy jsou na místě zranění lidé. Rychlost a efektivita první pomoci je v mnoha případech fatální. Hasiči musejí mít proto postupy poskytování neodkladné zdravotnické pomoci zažité a zautomatizované tak, aby nezaváhali v náročných situacích ani na sekundu.
Aby tomu tak bylo, všichni hasiči pravidelně absolvují tematickou odbornou přípravu. Vybraní jednotlivci si pak mohou prohloubit vzdělání ve třítýdenním specializačním kurzu Neodkladná zdravotnická pomoc (NZP), který se uskutečnil během září a října v našem kraji. Absolvovalo jej 8 příslušníků pod dohledem zkušených odborníků a instruktorů HZS Olomouckého kraje.
Hasiči prohloubili teoretické znalosti v oblastech, jako je stavba a funkce lidského těla, práce s prostředky pro poskytování první pomoci, systematický přístup při řešení akutních úrazových i neúrazových stavů, provádění kardiopulmonální resuscitace, spolupráce se záchranáři nebo třídění raněných při hromadném postižení zdraví.
Teorii si pak vyzkoušeli v praxi při komplexních modelových situacích, mezi které patřily simulované zásahy například u osob s náhlou zástavou oběhu, cévní mozkovou příhodou, po pádech z výšky, u dopravních nehod, při požárech či únicích nebezpečných chemických látek. Praktická část výuky byla rovněž zaměřena na zásahy u mimořádných událostí s velkým počtem zraněných osob a aplikaci metody START (snadná terapie a rychlé třídění). Při těchto simulacích jsme spolupracovali s policisty a členy Českého červeného kříže.
Závěrečnou zkouškou prošlo 8 příslušníků HZS OLK a splnili tak nutnou podmínku pro zařazení mezi hasiče-zdravotníky, kteří se následně věnují také školení kolegů na stanicích při odborné přípravě. Specializační kurz vede k lepšímu a efektivnějšímu poskytování neodkladné první pomoci při zásazích, u nichž je ohrožen lidský život či zdraví.
zdroj:hzscz.cz